Jak dosáhnout dokonalé správy barev
Správa barev
Správa barev je kontrolovaný převod barev v různých zařízeních. Cílem je zachovat správnou a konzistentní barevnou shodu, ať už je obrázek zobrazen na monitoru počítače, vytištěn na fotografii nebo na plátně
Správná správa barev je výhodná pro veškerý grafický obsah a je velmi užitečná také při tisku obrázků, aby bylo zajištěno, že to, co vidíte na obrazovce, bude odpovídat tomu, co dostanete při tisku.
I když často není možné zaručit identickou reprodukci barev, protože závisí na kalibraci monitoru příjemce a dalších faktorech prostředí, poskytuje tvůrci kontrolu nad případnými změnami, které mohou nastat při změně média.
Pro zajištění správné správy a reprodukce barev je nezbytné kontrolovat prostředí a zajistit optimální podmínky osvětlení i monitoru. Společnost Saal Digital nabízí profily ICC, které lze použít pro soft proofing.
Osvětlení
Ujistěte se, že je v místnosti dostatek světla. Jas a teplota barev by měly být co nejstálejší a reprodukovatelné. V ideálním případě by to měla být místnost bez oslnění, s žaluziemi a neovlivněná změnami denního světla, a monitor by měl být kalibrován tak, aby zobrazoval správné barvy a jas.
Kalibrace monitoru
Při měření barevné teploty světelných zdrojů se často používají kelviny. D50 je zkratka pro denní světlo 5000 kelvinů. D65 je zkratka pro 6500 kelvinů a je modřejší než D50.
Barevná teplota monitoru by měla být 5000 kelvinů (D50) a teplota světla v místnosti by měla být stejná (5000 kelvinů), když si prohlížíte tisk nebo konečný produkt. 5000 kelvinů (D50) je v tiskařském průmyslu standardem. 6500 kelvinů se někdy také používá, ale barevná teplota je jaksi chladnější (modřejší), a tak ovlivní konečný výsledek.
Nastavení monitoru
Správné nastavení monitoru je nejdůležitější součástí správy barev:
- Jas monitoru by se měl pohybovat mezi 90 a120 cd/qm.
- Teplota barev musí být nastavena na 5.000 kelvinů (D50).
- Gammamonitoru by měla být nastavena na hodnotu 2,2.
Kalibrace monitoru pomocí kolorimetru
Profesionální správa barev na vysoké úrovni není možná bez správného hardwaru. V závislosti na výběru dodavatele a rozpočtu je k dispozici mnoho možností. Někteří dodavatelé nabízejí kolorimetr s doplňkovým softwarem, který umožňuje vytvořit ICC profil monitoru. To může být dobrou alternativou k nákupu nového a drahého monitoru.
Výhody správy barev
Náhledy tisku jsou optimalizovány pomocí přednastaveného monitoru a naší správy barev - co vidíte, to dostanete. V ideálním případě tato kombinace funguje tak dobře, že si nevšimnete téměř žádného rozdílu mezi zobrazením na monitoru a skutečným fotografickým produktem.
Co pro vás může společnost Saal Digital udělat?
Každodenní opakovaná kalibrace zajišťuje, že profilované stroje pracují v malé odchylce. Stav fotochemického procesu je denně kontrolován, aby se odchylky vyrovnaly dříve, než dojde k ovlivnění kvality fotografií.
Odlišné barevné podání pro software Adobe Photoshop / Lightroom / Saal Designer
Může se stát, že se zobrazení snímku v programech Adobe Photoshop, Lightroom a v našem softwaru Saal Designer vzájemně liší. Ve většině případů se tisk fotografie barevně shoduje s náhledem v našem softwaru Saal Designer.
Důvodem odlišného barevného zobrazení v jednotlivých programech je obvykle nesprávné nastavení správy barev monitoru.
Chcete-li to napravit, otevřete vlastnosti správy barev systému Windows v části Ovládání systému > Správa barev. Poté vyberte příslušný monitor a zaškrtněte políčko Použít vlastní nastavení pro toto zařízení. Nyní klikněte na tlačítko Přidat a ze seznamu vyberte profil sRGB IEC61966-2.1 a nastavte jej jako nový standardní profil nebo vyberte nejaktuálnější kalibraci monitoru.
Po restartování programů Lightroom, Adobe Photoshop a Saal Designer by měly všechny tři programy vypadat stejně.